Faydalı Bilgiler
Anasayfa / Blog / Yakıttan Tasarruf için Yılda 1 kez Petek temizliği Şart

Yakıttan Tasarruf için Yılda 1 kez Petek temizliği Şart

Petek temizliği, peteklerin her zaman için tam verimle çalışabilmesini sağlayan, düzenli periyotlarla yapılması gereken uygulamalardır. Petek temizliği profesyonel petek temizleme araçları ile yapılmalıdır. Bu özel temizleme aracı olmadan kullanıcılar petek temizliğini gerçekleştiremezler. Kullanıcılar kendi imkanları ile sadece peteklerin havasını alarak peteklerin içinde oluşan havayı temizleyebilirler. Bu yazımızda petek temizliği hakkında bilgiler edinip, petek nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulacaksınız.

Peteklerin düzenli periyotlarla temizlenip bakımının yapılmasının yanında, eğer petekler ısıtmayı eşit olarak gerçekleştiremiyorsa ve temizlik ihtiyacı duyulursa, petek temizliği için profesyonel firmalara başvurulmalıdır. Petek temizleme işlemi özel bir ilaç ve özel makineler ile gerçekleştirilir. Bu temizlik işlemi, petekleri kombi veya kaloriferden ayırmadan ve çalışır konumdayken yapılır.

Petek temizleme makinesi aynı zamanda, radyatör temizliği ve yerden ısıtma tesisat temizliğinde de kullanılır. Bu petek temizleme makinesinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

–          Güvenle durması için hareket edebilen çelik taşıyıcıya sahiptir,
–          Nakliye sırasında kolaylık olsun diye iki adet küçük tekerleğe sahiptir,
–          Kimyasal sıcak su ile yapıldığında son derece kaliteli sonuçlara ulaşmaktadır,
–          Kombide su ısıtma görevini yapan bir özellikte olduğu için sıcak su ve ilaçla daha etkili bir temizlik yapılabilir,
–          Rahat açılıp kapanması için pratik vidalı kapağa sahiptir,

Petek temizliği, kombi çalışır durumdayken, petekler yerinden sökülmeden gerçekleştirilmektedir. Kombinin içine kimyasal bir ilaç verilir. Bu ilaç kombi ve radyatörleri koruyarak herhangi bir şekilde su taşı ve kireç oluşumunu engelliyor. Yaklaşık 45 dakika süren bu işlem sonunda petekler tamamen temizlenmiş oluyor. Bu temizlik işlemi yılda bir defa mutlaka yapılmalıdır. Temizlik işlemi düzenli olarak yapılmazsa peteklerde kireç ve tıkanıklıklar meydana gelecektir. Bu durum da, harcanandan daha fazla fatura bedeli ödenmesine yol açar.

Petek temizliği zamanının geldiği şu belirtilerle anlaşılır; Radyatörlere eşit miktarda ısı gitmiyorsa, derece yükseltilmesine rağmen ortam ısınmıyor ise, ağır hava şartlarında su kombinin içinde donuyor ise temizlik döneminin geldiği anlaşılır ve bu iş için uygun bir firma tercih edilir. Soğuk kış aylarında sıkıntı yaşamamak için düzenli temizlik ve bakımlar işinde ehil firmalara yaptırılmalıdır.